Załóż bloga   Zaloguj sięslonecznekolektory

Ekologiczne ciepło w Twoim domu

hewalexpl | 09 Czerwiec, 2017 11:54

alt

Kolektory słoneczne są urządzeniami umożliwiającymi zamianę energii pochodzącej z promieniowania słonecznego na ciepło. W naszym klimacie solary wykorzystywane są głównie do uzyskiwania ciepłej wody użytkowej (c.w.u.), ewentualnie do podgrzewania wody w basenie.

 

Jakie typy solarów wyróżniamy?

W zależności od konstrukcji, solary dzieli się na płaskie (z płaskim absorberem czyli płytą wykonaną z miedzi lub aluminium i pokrytą ciemną, matową warstwą, która pochłania promieniowanie słoneczne), próżniowe/rurowe (absorber umieszczony jest w szklanych rurach i otoczony próżnią) oraz skupiające - podążające za słońcem (promienie słoneczne są odbijane w kierunku absorbera). W praktyce najczęściej montowane są kolektory płaskie lub próżniowe.

Sprawdź również: https://www.hewalex.pl

 

Kolektory słoneczne, z uwagi na ograniczone zdolności pracy w pochmurne dni i zimą, służą głównie do przygotowania c.w.u. O ile rozwiązaniem dla małej ilości słońca jest zainstalowanie dużych zbiorników akumulacyjnych, pozwalających korzystać w razie potrzeby z zapasów ciepłej wody, to zimą, gdy temperatura na zewnątrz jest niska, niezbędne jest wykorzystanie dodatkowego źródła ciepła (np. kotła) do podgrzania wody do temperatury zdatnej do mycia. Oczywiście koszt zużytej energii, dzięki wsparciu kolektora, będzie niższy.

 

Ile kolektorów potrzebuję?

Zakładając, iż każdy z mieszkańców domu zużywa średnio 60 l wody o temperaturze 45 st. C na dobę, aby zapewnić ciepłą wodę 4-osobowej rodzinie należy zamontować od 4 do 6 m2 kolektora płaskiego lub od 3,2 do 4 m2 kolektora próżniowego. Zainstalowania będzie również wymagał, najlepiej 300 litrowy zasobnik dla gromadzenia ciepłej wody.

 

Inwestycja w instalacje słoneczne należy do kosztownych. Opłacalność montowania kolektorów słonecznych w domu jednorodzinnym będzie się wiązać głównie z obecnymi i prognozowanymi cenami nośników energii (m.in. prąd, gaz, olej opałowy) oraz możliwości pozyskania dofinansowania takiej inwestycji i jej wysokości. Szacuje się, że przy obecnych cenach energii, inwestycja w instalację słoneczną może zwrócić się po okresie ponad 10 lat.

 

 
Accessible and Valid XHTML 1.0 Strict and CSS
Powered by LifeType - Design by BalearWeb
RANKING STRON. Darmowa reklama w internecie. Darmowe statystyki